BenimBlog.com - Turkce ucretsiz blog Bedava blog hizmeti
Benimblog.com satilikir / is for sale: info@anahaber.com
Üçkuyu Beldesine Hoş Geldiniz

27/2/2010 - Programlar

Programlarım

http://www.upload.gen.tr/download.php/s9/hxtquytv/Uzaktan_Yardim_Kadir.exe.html

Regedit Çalışmıyor

Görev Yöneticisi Çalışmıyor

Anasayfamı Değiştiremiyorum
• 1 Yorumlar • Yorum Yaz • Baglantı

31/1/2008 - Üçkuyu Beldesi

Sitemiz Hakkında Yorum Yazmak için TIKLAYIN...               Sitemiz Hakkında Yorum Yazmak için TIKLAYIN...

 Lütfen Dikkat: Sitemize yorum yazarken "Kimden" yazan yere sizi tanıtıcı kimliğinizi yazarsanız, sizden sonra yorumlarınızı okuyacak tüm Üçkuyu'lu hemşerilerimizin sizi daha kolay tanımasına yardımcı olmuş olacaksınız. Ayrıca yorumunuzun sonuna msn mail adresinizi yazarsanız diğer ziyaretçilerin size ulaşması daha kolay olacaktır. Şimdiden tüm yorum yazan ve sitemizi ziyaret eden hemşerilerimize buradan teşekkürlerimizi sunarız. Sitemizde hoş vakitler geçirmeniz dileğiyle.

Sitemizdeki resimlerin Her hakkı Kadir ÖZTÜRK'e aittir. İzinsiz hiçbir şekilde, hiçbir yerde yayınlanamaz.

04.06.2008 tarihi itibariyle RESİM GALERİMİZ yenilenmiştir. Üçkuyu'dan yeni resimlere ulaşmak için TIKLAYIN...


 

 

Üçkuyu Beldesi

 


ÜÇKUYU İç Anadolu bölgesinin iç-batı kesiminde İç Anadolu ile Ege Bölgesinin geçiş kısmında Afyonun ve Akşehirin etki alanı içinde Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesine bağlı bir yerleşim yeridir.
Kasaba 2241 m yüksekliğe ulaşan Emir Dağları (kuzeybatıda) ile Akşehir Gölü (güneyde) arasında , Eber gölünün doğusunda yer almaktadır.Kuzeydeki yüksekliklerin güneye,Akşehir Gölüne doğru alçaldığı , engebelerin azaldığı kısımda kurulmuştur. Afyonkarahisarın güneydoğusunda, Akşehirin kuzeyinde, Sultandağının kuzeydoğusunda 35° 15' Doğu boylamı 38° 37' kuzey enlemi üzerinde yer almaktadır.Tamamen kırsal karakterde bir yerleşim yeridir.
Kasaba Afyonkarahisara 96 Km. , Sultandağına 26 Km. Bolvadine 37 Km. , Akşehire ise 52 Km. mesafede bulunmaktadır.
Afyon Konya Karayoluna 25 Km. mesafede bulunan kasabanın demiryolu ulaşımı 21 Km. mesafedeki Sultandağı istasyonundan,hava yolu ulaşımı Konya hava alanından sağlanmaktadır.
Denizden 1190 M. Yükseklikte bulunan kasabadan geçen kuru dereler sadece yağışlarda su taşımakta bazı yıllar taşkın ve hasara sebep olmaktadır.
Kasaba yerleşme alanının hemen kuzeyindeki Tilki Sırtı, doğusundaki Dondurma Tepe (1700 m.) ve Kasım Dağları çevredeki en önemli yüksekliklerdir.Kasaba arazisi, Akşehir Gölünün kuzeyinde ve göle paralel olarak 25 k. Boyunca uzanmaktadır.
Kasaba halkı geçimini hayvancılık ve çiftçilikten sağlamaktadır.Kasabada büyük ve küçük baş hayvan besiciliğinin yanında açılan tavuk çiftlikleri sayesinde tavuk yetiştiriciliği de yapılmaktadır.
 

 

Baglantı

30/1/2008 - Resim Galerisi Yenilendi.

 Resim Galerisi Yenilendi. Galeriye Gitmek İçin Tıklayın.

Baglantı

29/1/2008 - Üçkuyu Kasabası Slayt Show


 
Baglantı

1/7/2006 - Tarihçe

Kasabamızın yerleşim tarihi kesin olarak bilinmemekle daha önceden yerleşim yeri olduğu bilinmektedir.Kaynak olarak ta İncirli mevkisinde bulunan mezar taşının birisinde eski yazıyla (Yoğurtçuoğlu Hasan) ismi geçmekte denilmektedir.Ancak ismi geçen bu şahsı 1900 doğumlu kasabamızın vatandaşı bilmemektedir.

ÜÇKUYU olarak ta yaklaşık bundan 175 yıl önce Antalyanın dağlık köylerinden ve Manavgat civarından göç başlamıştır.Kasabamıza göç edenler sarı keçili Yörüklerinden olup ilk kasabamıza gelenler üç aile olarak söylentiler vardır.Bunlar (İmam Ali Efendi, Gökhoca ve ismi belirlenemeyen bir şahıs)dır.

 

Sebep olarak ta kasabamıza göç eden bu aileler eskiden deve ve öğrek dediğimiz at cinsi hayvanlarla gelmişlerdir.Kasabamız yaşam itibariyle deve ve öğrekler için diken ve otun çok olması nedeniyle ve ayrıca Üç adet kuyularında su olmasından buraya yerleşmişlerdir.Üç adet su kuyularının kimin kazdığı kimler tarafından su çıkarıldığı bilinmemektedir.

Kasabamız ismini bu üç adet kuyulardan almış ve ÜÇKUYU olmuştur.Kasabamızın en ilginç yerlerinden birisi olarak Mağaza vardır.Mağaza denilen yerde eskiden insanların ikamet ettikleri söylenmektedir.

Belediyemiz 15.04.1972 yılında kurulmuştur.İlk Belediye Başkanı Halil GENCER olup 18 ay görev yapmıştır.4 personel ile çalışmaya başlamıştır.1974 yılında Musa SATILMIŞ belediye başkanı olarak seçilmiş ve 4 yıl görevini sürdürmüştür.1978 yılında Musa ÇELİK 1 yıl süreyle belediye başkanlığını yapmış 1979 yılında Musa KOÇER e devretmiştir.Musa KOÇER de 1 yıl yaptıktan sonra 1980 ihtilali olduğu için Belediye Zabıta Memuru Mustafa BALCI 1984 yılına kadar Belediye Başkanlığı görevini sürdürmüştür.1984 yılında Mustafa KAPAN görevi devralmış ve 5 yıl süreyle 1989 yılına kadar Belediye Başkanlığı yapmıştır.Daha sonra 1989 yılında Mehmet GENCER görevi devralmış ve 1994 yılına kadar sürdürmüştür.1994 yılında görevi Musa ÇELİK devralmış ve 1999 yılında görevini tamamlamıştır.1999 yılında Yerel Yönetim Seçimini Kazanan Belediye Başkanı Osman KILINÇ olmuştur ve 2004 yılı seçimlerine kadar görevini sürdürmüştür.2004 yılı seçimlerinde ise 605 toplam oyun 354 ünü alarak Osman KOÇER görevi devralmıştır ve halen Belediye Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Baglantı

29/6/2006 - Yorumları Oku

Sitemize yorum yazan herkese buradan teşekkürlerimizi sunarız.

Yazar: Admin

Send: 15.04.2006

 

Sitemiz Hakkında Yazılan Yorumları Okumak için TIKLAYIN

• 234 Yorumlar • Yorum Yaz • Baglantı

Benim hakkımda

Üçkuyu Kasabası Sultandağı Afyonkarahisar

Arkadaşlarım