BenimBlog.com - Turkce ucretsiz blog Bedava blog hizmeti
Benimblog.com satilikir / is for sale: info@anahaber.com
23/3/2007 - Soner'den

AĞACIM

 

Mahallemizde

Sen den başka ağaç  olsaydı

Seni bu kadar  sevmezdim

Fakat  eğer  sen

Bizimle beraber

Kaydırak oynamasını  bilseydin

Seni daha çok severdim.

Güzel ağacım!

Sen kuruduğun  zaman

Biz de inşallah

Başka mahalleye taşınmış oluruz

 

Orhan Veli KANIK

 


Yorumlar ( 1 ) :: Post A Comment! :: Baglantılar


23/3/2007 - Eyüp ve Azime'den

AYLİN ‘İN HAYVANAT BAHÇESİ GEZİSİ

 

 

Aylin hafta sonu babasıyla birlikte hayatında ilk kez bir hayvanat bahçesine gitmişti. Orada gördüğü canlılar ona çok ilginç gelmişti.

   Otlaklarda gezinen zürafayı, fili, zebrayı ve koyunları gördü. Ağaçların altına çekilmiş aslanlar ve kaplanlar ise uyukluyordu. Ağaçlarla çevrili bölge maymunlara ayrılmıştı. Küçük bir su havuzuna girmiş su aygırı gün boyu burada serinliyordu. Balıklar için çok büyük bir akvaryum inşa etmişlerdi. Tünel şeklinde olan akvaryumun içinde gezinirken balıklar üzerlerinden geçiyordu. Toprakla doldurulmuş cam odaların içinde ilk kez gördüğü böcekler, örümcekler farklı renkteki tırtıllar ona çok ilginç gelmişti.

   Aylin’in bu gezisi ona hayvanların yaşam alanıyla ilgili çok şey öğretmişti.                                                                                                                     

 

 

 


Yorumlar ( 2 ) :: Post A Comment! :: Baglantılar


23/3/2007 - Rümeysa ve Şeyma'dan

BİTKİ VE  HAYVANLARIN  ÖZELLİKLERİ

 

Hayvanlar kendilerini korumak  için  kaçarlar.  Ev  kedileri yumaklarla  oyun  oynarlar.Bitki  ve hayvanların   farklı özellikleri  de  bitkiler  kökleriyle  toprağa tutundukları  için  hareketleri  ortak  özellikleri de  vardır. Bitkilerden  farklı  olarak  hayvanlar, besin  bulmak  için  hareket  ederler. Canlılar, kendileri  için  gerekli  sınırlıdır. Bir  yerden bir  yere  gidemezler. Hayvanlar, ise  ihtiyaçları  olan  besinleri  bulmak, tehlikelerden  korunmak, kendilerine  uygun  yaşam  ortamları bulmak  için  hareket  eder. Bitki  ve  hayvanların  hareketleri  farklıdır. Tüm  canlı  varlıkların  kendilerine özgü  farklı  şekilleri  ve  büyüklükleri  olduğu  gibi  bazı  olan  enerjiyi  besinlerden  sağlarlar. Kendilerine  uygun  besinlerle  beslenerek  hayatta  kalmayı  başarırlar.

Beslenemeyen  canlılar  bir  süre  sonra  ölür.  Hayvanların  hareket  türleri  farklıdır. Mesela  bunlar: Köpek  yürüyerek  ve  koşarak  hareket  eder. Kuş  uçarak   hareket  eder. Yunus  balığı  yüzerek  hareket  eder. Yılan  sürünerek  hareket  eder.

 

 

 

 

 

 

 

 


Yorumlar ( 3 ) :: Post A Comment! :: Baglantılar


23/3/2007 - Buse ve Hanife 'den

CANLILAR NERELERDE YAŞAR?

         Çevremizde  gördüğümüz  canlıların  en  büyük  grubunu  hayvanlar oluşturur.Hayvanların  yaşadığı ortamlar  ve  dış  görünüşleri  birbirinden  farklı  bile  olsa  hücre  yapıları  aynıdır.Koyun,keçi, kedi, köpek,at, eşek  gibi  hayvanlar  çiftlikte  yetiştirilebilen  ve  yaşantımızda  yararlandığımız  hayvanlardır.Bunların  dışında  ayrıca  kurt,  aslan,  çakal,  kaplan,  tilki  gibi  ormanlarda  yaşayan  hayvanlar  da  vardır.Hayvanlar  besinlerini  hazır  olarak  alır.Hayvanların  yaşam  alanları  da  birbirlerinden  farklıdır.Kara  ve  su  hayvanların  yaşam  ortamlarıdır.Timsah,balıklar,kurbağa vb. hayvanlar  suda  yaşarlar dır.Karıncalar  da  toprağın  altında  yuva  yaparak  yaşarlar.

 

BİTKİLER NERELERDE YAŞAR?

 Canlılar dünyasının ikinci büyük grubunu  bitkiler  oluşturur. Bitkilerin  bir  bölümü  karada  bir  bölümü  ise  suda  yaşar. Karada  yaşayan  bitkilere  çeşitli  ağaçları(çam,  köknar,  ladin,  kavak  gibi)  örnek  verebiliriz.

      Nilüfer, su yosunu,  kamışlar   da   suda  yaşayan  bitkilere  örnektir. Evlerimizde  saksılarda  yetiştirilen  sardunya,begonya, menekşe  gibi  çeşitli  süs  bitkiler  de  vardır. 

                                                                                           

 


Yorumlar ( 5 ) :: Post A Comment! :: Baglantılar


23/3/2007 - Esra ve Özlem'den

 

MİKROSKOBU KİM BULDU? 

Mikroskobu  ilk önce Hollandalı  Zacharios  Janssesnd’in 1590 dolaylarında bir teleskopu tadil etmek suretiyle meydana getirdiği kabul edilmektedir. Ancak bu sıralarda başka Hollandalı, Alman, İngiliz ve İtalyan bilginleri de mercek sistemi tersine çevrilmiş bir  teleskopun, cisimleri büyütmek için kullanabileceğinin farkına varmışlar. İnsan gözü tabi  bir mikroskoptur.Uzaktaki cisimler ufak gözükürler. Cisimler yaklaştıkça teferruatı daha iyi seçilmeye başlanır. Göz sonsuz, bir uyum özelliğine sahip olmasaydı mikroskoba ihtiyaç olmazdı.

Bugünkü mikroskobun ana prensiplerini ise 17. asırda Hollandalı Antoni van Leeuwenhoek ve İngiliz Robert Hooke bulmuşlardır.

 


Yorumlar ( 2 ) :: Post A Comment! :: Baglantılar


23/3/2007 - Beyzanur ve Rüveyda'dan

MİKROSKOP  NEDİR?

 

  Mikroskop, çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük cisimlerin birçok merak yardımıyla büyütülerek görüntüsünün incelenmesini sağlayan bir alet.

  Küçük canlılar,  mikroskop adı verilen aracın icat edilmesiyle görünmeye başlanmıştır. Çünkü mikroskop küçük canlıların görüntüsünü büyük gösterir.

   Mikroskopta gördükleriniz,   çıplak gözle görülemeyen çok küçük canlılardır. Bu canlılara mikroskobik canlılar denir.

 


Yorumlar ( 1 ) :: Post A Comment! :: Baglantılar


23/3/2007 - Melih ve Uğurcan'dan

UYUYAN CANLILARI UYANDIRALIM

 

Yumurta bizim gelişimimiz için iyi bir besin kaynağıdır. Ama onun uyuyan bir canlı olduğunu biliyor musunuz?

   Eğer bir tavuğu kuluçkaya yatırırsanız tavuk yumurtayı ısıtır ve canlının gelişimi için uygun ortam sağlanır.21 gün sonra yumurtadan sevimli bir civciv çıkar.

   Bitki tohumları da yumurta gibi uyuyan canlılardır. Bitki tohumları serin ve kuru ortamda uzun yıllar canlılık özelliğini kaybetmez.(Günümüzde yapılan tarihi kazılarda buğday tanelerine rastlanmaktadır.)

   Buğday tanesi yeterli ısı ve nemin olduğunu uygun bir ortamda çimlenir.

   Bitki tohumları, yumurta gibi varlıkların cansızlık özelliği gösterdiği döneme uyku hali denir.

   Bazı hastalık mikropları da sadece canlı vücudunda yaşar. Besinlerini yaşadıkları canlının vücudundaki hazır besinlerden alır. Bu canlılar yaşadıkları canlının vücudundan dışarı çıkınca kendilerini korumak için etraflarını sert bir tabakayla sarıp uyku hâline geçerler. Bu uyku hâlleri yeni yaşamsal koşulları elde edinceye kadar devam eder.

 

 


Yorumlar ( 5 ) :: Post A Comment! :: Baglantılar


23/3/2007 - Funda ve Necgül'den

ÇEVRE KİRLİLİĞİNİ ÖNLEMEK

 İÇİN NELER YAPARIZ?

1-Çöpleri çöp kutusuna atarız.

2-Yere çöp atanları uyarırız.                 

3-Çevrede temizlik kampanyaları düzenleriz.

4-Ağaç ve çiçek dikerek yeşil alanları çoğaltırız.

5-Cam, plastik, kâğıt gibi atıkları ayrı ayrı torbalarız. Bu tür maddelerin geri dönüştürülmesi ile kalıcı kirliliği önleriz.

6-Yapay gübre ve zehirli tarım ilaçlarının kullanımı konusunda çiftçileri eğitiriz.

7-Havayı kirleten gazları önlemek için bacalara filtre takabiliriz.

Sanayi ve kanalizasyon atıklarını arıttıktan sonra çevreye bırakılabilir.

 

 

 

 


Yorumlar ( 5 ) :: Post A Comment! :: Baglantılar


21/3/2007 - Bulmaca


Yorumlar ( 2 ) :: Post A Comment! :: Baglantılar


8/3/2007 - CANLILARLA MUTLU YAŞAYALIM

Çevre hakkında genel bilgi

 

İnsanların sürekli yaşadıkları yere çevre denir. Dağlar, ovalar, çayırlar, ormanlar, göller, denizler, ırmaklar, doğal çevreyi oluşturur.
Doğal çevrenin kirlenmesi bütün ülkelerin ortak sorunudur. Çevre kirlenmesi hepimizin günlük yaşayışını etkileyen bir olaydır. Uygarlığın gelişmesi, endüstrileşme sonucu fabrikalarda insan gücüne gereksinme arttı. Kırlarda, köylerde, doğal çevrede yaşayan insanlar kentlere göçtü. Kent nüfusu önemli ölçüde çoğaldı. Kentlerde nüfusun artışı ve endüstrileşme ile birlikte çevre sorunları ortaya çıktı. Bu sorunun en önemlisi çevre kirlenmesidir.
Başlıca çevre sorunları su, hava ve toprak kirlenmesidir.
Su kirlenmesi ile deniz hayvanlarının yaşam ortamları bozulur. Kirli sularda avlanan balık ve öteki deniz ürünlerini yemeyelim. Böyle sularda yüzmeyelim.
Hava kirliliği daha çok yakıtların gereği gibi yakılmaması sonucu ortaya çıkar. Kirli hava solunuma elverişsiz havadır. Kirli hava solunum yolları hastalıklarını artırır. Solunum organlarımızı yorar. Hava kirliliği ölümlere bile sebep olur.
Toprak kirlenmesi; çeşitli ilaç ve gübrelerle toprağın tarıma elveriş­siz duruma gelmesidir. Çiftçilerimiz; tarlada kullanacakları ilaç ve gübre çeşidini ziraat mühendislerine, teknisyenlerine sormalıdır. Hangi gübrenin hangi cins topraklarda yararlı olacağı bilinmektedir. Bu nedenle; ilgili uzmana danışmaksızın ilaç ve gübre kullanılmamalı. Toprak kirlenmesi toprağın verimini azaltır. Bitki hastalıklarını çoğaltır.
Bugün pek çok ilimiz çevre sorunları ile karşı karşıyadır. Örneğin Ankara'da hava, İstanbul'da su. Mersin ve Adana'da toprak kirlenmesi birer çevre sorunudur.

 

Doğal Çevrenin Korunmasi İçin Alınacak Önlemler

Doğal çevrenin korunmasıyla ilgili alınabilecek belli başlı önlemler şunlardır:

Akar ve durgun sular, insan ve hayvan artıkları ile kirletilmemeli,

Biriken çöpler hemen kaldırılmalı,

Zararlı hayvanların, böceklerin özellikle, karasinek ve sivrisineklerin üreyip çoğalmaları engellenmeli,

Kanalizasyon borularındaki patlamalar hemen ilgililere bildirilmeli.

Yakıtların tam yakılması sağlanmalıdır. Böylece hem enerji kaybı, hem de hava kirliliği önlenmiş olur.
Doğal çevrenin kirletilmesi yasalarımıza göre suçtur. Bu suçu işleyenlere para ve hapis cezaları verilir.
Doğal çevre bizim çevremizdir. Biz doğayı korudukça doğa da bizleri korur. Havaya, suya, toprağa karışan kimyasal artıklar doğayı etkiliyor. Bu artıkların çoğalması insan sağlığını bozuyor. Kısaca çevre sorunları, sağlımızla yakından ilgili bir konudur.
Bulunduğumuz yeri kirletmeyelim. Doğal çevrenin güzelliklerini korumak hepimizin görevidir. Bu konuda girişilen çalışma ve çabalara katılalım. Soluduğumuz havanın, içtiğimiz ve kullandığımız suların, bulunduğumuz yerin temiz olmasını istiyorsak çevre kirlenmesine engel olalım. Sağlımıza uygun bir çevrede yaşamak için doğal çevremizi koruyalım

 

Dünya Çevre Günüyle ilgili Güzel Sözler
GÜZEL SÖZLER
* Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur.
* Herkes sağlıklı, dengeli bir doğal çevrede yaşamak hakkına sahip­tir.
* Çevre kirliliği, her anımızı etkileyen sağlıklı bir yaşam konusudur.
* Sağlıklı yaşam, sağlıklı çevre ile olur.
* Yarının doğası bugünden yaratılır.
* Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur.
* Yaş kesen, baş keser.

 

       ÇEVREMİZ

Çöplerimiz birikmesin
Sularımız kirlenmesin
Yakıtımız tam yakılsın
Temiz olsun her şeyimiz.

Oynayalım hep coşalım
Bu yurdu temiz tutalım

Sokağımızla caddemiz
Köyümüzle, kentimiz
Temiz olsun hep çevremiz
Güzel olsun hep yöremiz.

Oynayalım hep coşalım
Bu yurdu temiz tutalım

Yaylada ovada dağda
Pırıl pınl bir doğada
Oynayalım hep coşalım
Bu yurdu temiz tutalım.

Erol YAVUZ


Yorumlar ( 31 ) :: Post A Comment! :: Baglantılar


Hakkımda

Ufuk İlköğretim Okulu 4-A sınıfı için hazırlanmıştır.

Son yazılarım
Menü

Arkadaşlarım
    Baglantılarım


      1 sayfadan 1 . sayfa
      geri | ileri