BenimBlog.com - Turkce ucretsiz blog Bedava blog hizmeti
Benimblog.com satilikir / is for sale: info@anahaber.com
Ekmek Makinesi - Ekmek Yapmak

Ana Sayfa - Profil - Arşiv - Arkadaşlarım

EKMEK YAPMA MAKİNESİ - EKMEK NASIL YAPILIR ?

tarih: 30/12/2006 Saat: 08:23 : - Yorum Yaz

Ekmek yapma makinenizi bir güzel aldınız hevesle eve geldiniz, unların şekerlerin mayaların arasına daldınız ama bir sorun var ??

Tbsp, Tsp nedir ? Çay kaşığı ile mi yapacağım ? Kutudan CUP diye bir bardak çıktı, bu mililitre de ne? Tarifte Gr. veriyor bardak Cup gösteriyor ?

Tüm bu sorularınıza acilinden merhem olacak tarifi veriyorum hemde resimleri ile adım adım,

Makineyi ilk aldığımda kitapçığını çözmek meseleydi, deneme yanılmalarım hep 3 parmak kalınlığında ekmekten öteye gidemiyordu ama vereceğim tarif ile ( Eraycım sayende) ekmek neredeyse cama kadar yapışacak kadar kabarmaktadır.


Tarif çok basit aşağıdaki sıra ile yapınız. Bu tarif Sin.. ve Moul.... ekmek yapma makinelerinde süper çalışmaktadır , ekmek büyüklüğü abartı olmaktadır.

SADE EKMEK ( Tadından yenmiyor söyliyeyim )

1 + 1/8 cup ılık su   ( su ılık olmalı ne sıcak ne soğuk ayrıca 1 cup 240 ml, 1/8 cup 30 ml  etmektedir.
2 + 1/2 TBSP Zeytin yağı
2 Cup Un
2 + 1/2 TBSP Şeker
1 + 1/2 TSP Tuz
1 Cup Un
1 + 1/4 TSP Maya

Makineye sepeti yerleştirdikten sonra 750 Gr. Ekmek , Kıtır seviye 2 yapınız, benim makinemde 6 nolu programı seçiyorum yaklaşık 3 saat de pişiriyor.

eğer isterseniz 15 dk sonra makine ötmeye başladığında bir avuç fındığı dövüp atabilirsiniz Allah sizi inandırsın kek diye oturup yiyebilirsiniz, yada kekik ve ayıklanmış siyah zeytin atın parmaklarınıza dikkat edin...

Resimler aşağıda artık bu anlatımdan sonrada ekmek yapamayan olursa makineyi iade etmesini tavsiye ederim :)


Aşağıda ekmek Yapma Makinesi içinden çıkan bardak da 1 CUP veya 240 ml nin standart bir bardakla karşılaştırılması, 1 Cup ve 240 ml bıçak ile işaret ettim.Aşağıdaki resimde küçük olan TSP, büyük olan kaşık TBSP dir.1 Cup ( yada 240 ml ) ılık su yu kabın içine boşaltalım.

Ardından 1/8 cup ( 30 ml ) suyu koyalım.


2 + 1/2 Çorba kaşığı sıvı yağ ekleyelim.


2 + 1/2 TBSP şeker i ayrı bir kap içine koyalım. TBSP nin silme dolusu 1 , ortada geçen çizgiye kadarı 1/2 dir.

Bu ayrı kaba 1 + 1/2 TSP Tuz ekleyelim.
Tüm şeker ve Tuz ayrı bir kapta toplanmış oldu..


2 Cup Unu sepete suyun üstüne döküyoruz...


3. Cup u DÖKMEDEN ÖNCE daha önce bir kaba koyduğumuz tuz ve şeker karışımını unun tepesine ekliyoruz...
Bu karışımın tepesine 1 CUP un döküyoruz, bu sayede toplamda 3 Cup un dökmüş olacağız...
En üste 1 + 1/4 TSP Instant maya ekliyoruz..


Sonra sepetimizi makinemize yerleştiriyoruz...


Programımızı seçiyoruz ( Beyaz ekmek diye de geçer ) , 750 gr ekmek diyoruz ve kıtırlama 2 yi seçiyoruz...
Bip sesinden sonra isterseniz fındık kırığı veya kekik zeytin vs ekleyebilirsiniz..

Afiyet olsun...

Bu arada ekmeğinizi afiyetle yerken internette güvende olup olmadığınızı kendinize soruyormusunuz ? İnternete ADSL üzerinden mi çıkıyorsunuz ?

Hadi o zaman www.guvendemisin.com  ' a da bir uğrayın bakalım, ücretsiz sunulan güvenlik araçlarını kullanın, sisteminizi açıklara karşı test edin, güvende kalın...


selam

Yazar Anonymous on 4/2/2007 at 11:00 - Link

tarifinizi tesadüfen buldum ilk yaptığım ekmek tarifi mükemmel oldu. Harika bir tarif bunu yapamayana aşk olsun. Bazı st lerde yaptım ama olmadı diyenler var makinelerden şikayet edenler bunu da hiç anlamış değilim birtebir ölçülere uyduktan sn oluyor benim herdefasında mükemmel oldu. Çevremde henüz hiç kimsenin makinesi yok ama pek yakında sanırım hepsinin olacak:))))

Başlıksız yazı

Yazar Anonymous on 4/2/2007 at 11:01 - Link

sizin tarifinize güveniyorum rica etsem çavdarlı , kepekli ekmek tarifide verebilirmisiniz? Makinem sizin makinenizden

Kepekli

Yazar ekmekyap on 5/2/2007 at 05:15 - Link

Kepeklide bir fark yok ben 2 cup kepekli un 1 cup normal un kullanarakta yapmaktayım, yalnız kepekli un çok fazla kabarmaz....

Kepek ekmek

Yazar Admin on 4/7/2007 at 04:51 - Link

Tam buğday unu da kullanın, kepek ve tam buğday unu fazla kabarmaz ama çok sağlıklı olur, mayayı 1 + yarım ölçüyü 1 + çeyrek de yapabilirsiniz bilginize, ayrıca sadece hamur moduna getirip direk kızgın fırına atın mükemmel bir ekmek sizi bekliyor olacak, yada fritöze yuvarlak toplar şeklinde atın aman Allahım o nasıl kabarma bir tek üstüne şerbet dökmesi eksik, bu şekilde hamur kızartması da süper oluyor...

Teşekkürler

Yazar Sema on 21/9/2008 at 03:35 - Link

Ekmek yapma makinemizi dün aldık ve ilk ekmekte çoğu insan gibi biz de hüsrana uğradık.Sonra tarif ararken burayı buldum.Kenwood markada sizin anlatımınızla yaptığım ekmek ,muhteşem oldu.Teşekkürler

Teşekkür ederim.

Yazar Anonymous on 9/9/2009 at 12:45 - Link

Yaptığınız çalışmayı paylaştığınız için teşekkür ederim.

Ertuğrul S.
Maden Y. Müh.


Başlıksız Yorum

Yazar Anonymous on 5/11/2009 at 04:57 - Link

Ekmek yapma Makinamı dün aldım.Önce Paket te hazır olan 7 tahıllı ekmeği yaptım.çok güzel oldu.Evdeki undan yapmak istedim ve bu tarif gerçekten Mükemmel.Eşim bayıldı hem ekonomik hemde daha güzel oldu.Teşekkürler Ayşe Erbil İZMIR

Başlıksız Yorum

Yazar Anonymous on 27/1/2010 at 12:14 - Link

Gerçekten çok teşekkür ederim. 2 gündür kullanma klavuzundaki tarifi deniyorum hamur yemekten midemiz şişti. Tarifini denedik çok güzel oldu. daha önce yaptıklarımızın en az 3 katı şişti ekmek ve içi pamuk gibi oldu. Emeğine sağlık. Tekrar teşekkürler.

ekmek yapımı

Yazar Anonymous on 19/2/2010 at 01:00 - Link

Gerçekten süper bir tarif makinemi aldığım gibi internetten tarif aradım bir sürü tarif içinden bunu seçmemin nedeni bir kere başlık çok iddialıydı :) ve resimlerle anlatıp sonunda oluşan ekmeği görmem oldu gerçekten aynen dediğin gibi tadından yenmiyor.Bu tarif sayesinde ekmeği tattırdığım 4 arkadaşım ekmek makinesi aldı :)

harika

Yazar Anonymous on 13/4/2010 at 09:45 - Link

paylaşımın için çok teşekkür ederim kabarmayan ve pişmeyen ekmekler yüzünden makinayı aldıgıma pişman olmuştum tarifin sayesinde mis gibi kokan harika bi ekmek yaptım .):):)

süpper..ekmekk..

Yazar HAKAN on 9/4/2011 at 07:51 - Link

yardımınıza çok teşekkür...30ml ek süt ilave ettim..dehşet verici bir sonuç çıktı..süppper ekmekk...anlatımaz yenirrr......

süper bir tarif

Yazar Anonymous on 3/4/2013 at 10:22 - Link

SADE EKMEK ( Tadından yenmiyor söyliyeyim )

Kenwood marka EYM aldık ve ilk denememizi Allah'ın izniyle tarifiniz ile yaptık ve tıpkısının aynısı oldu :)) ellerinize ve bilginize sağlık.
her ne kadar uzun süre önce olan bir tarif olsada hala ekmek yapamayan ve umutsuzluğua kapılanlar için güzel bir deneyim olacaktır.