BenimBlog.com - Turkce ucretsiz blog Bedava blog hizmeti
Benimblog.com satilikir / is for sale: info@anahaber.com
Bilişim Suçları
Benim hakkımda

intel Web tabanlı içerik

Son yazılarım
Menü
Arkadaşlarım
  Baglantılar   geri | ileri
   17/3/2011 - BİLİŞİM SUÇLARINA KARŞI ÖNLEMLER
    

   Emniyet yetkilileri, dolandırıcılık, sahtecilik, pornografi ve yasadışı yayınlar, telif haklarıyla korunan ürünlerin kopyalanması ve hakaret gibi geleneksel suçların bilgisayar ve yüksek teknoloji ürünlerinin kullanılmasıyla bilişim suçları kapsamına girdiğini, ancak bu konuda mağdur olan vatandaşların haklarını nasıl arayacaklarını bilmediklerini söylediler.

   Yetkililer, bilişim suçlarının kanunlarda karşılığının bulunduğunu, mağdur kurum, şirket ve kişilerin, delil niteliği taşıması muhtemel bütün unsurları müdahale etmeden muhafaza etmeleri ve vakit geçirmeden bağlı bulundukları Cumhuriyet Başsavcılıklarına başvurmaları gerektiğini belirttiler. 
       
   BİLİŞİM SUÇLARINA KARŞI ÖNLEMLER
   Yetkililer, bilişim suçlarına karşı alınabilecek önlemleri ise şöyle sıraladılar:

   -Güvenlik çözümleri için kurumunuzdaki uzmanlardan yardım alın. 
   -Mutlaka lisanslı anti-virüs yazılımı kullanın.
   -Bilgisayarınıza karşı yetkisiz erişimleri engellemek ve bunları görüntülemek için mutlaka kişisel güvenlik duvarı yazılımları kullanın.   -Bilmediğiniz CD'leri bilgisayarınıza yüklemeyin.
   -Güvenliğinden emin olmadığınız sitelerden dosya indirmeyin.  
   -Tanımadığınız kişilerin gönderdiği ve bilmediğiniz uzantıya sahip elektronik postaları (e-mail) açmayın.
   -Virüs tanımlarının düzenli olarak güncellendiğinden emin olun ve düzenli olarak bilgisayarınızdaki kişisel dosyalarınızda virüs taraması yapın. Virüsler, daha çok "pif, scr, bat, vbs, hta, shs, lnk" uzantılı dosyalardan bulaşmaktadır. Bu tip uzantı içeren bir dosya alırsanız, açmadan silin.
   -Kimden geldiğini bilmediğiniz programları çalıştırmayın. 
   -Kullandığınız işletim sistemi başta olmak üzere bilgisayarınıza yüklenmiş tüm programların ve yamaların güncel olduğuna emin olun. 
   -İnterneti aktif biçimde kullanmadığınız zamanlarda bağlantınızı kesmeye özen gösterin.
   -Java, Java Script, ActiveX gibi aktif kodların bulunduğu siteler içeren bağlantılarınızda dikkatli olun. 
   -Önemli bilgilerinizi bilgisayarınızdan başka manyetik ortamlara  yedekleyin, disklerinizi yazma korumalı hale getirin.
   -Tehdit ve taciz içerikli mesajlar aldığınızda e-mailinizi başlık kısmı ile bir dilekçeye ekleyerek savcılığa müracaat edin.
   -Bilgisayarınızda kullandığınız şifreleri kimseye söylemeyin, herhangi bir yere yazmayın, tahmin edilmesi kolay şifreler seçmeyin.
       
   ÇOCUKLARI ZARARLI İÇERİKLERDEN KORUMAK İÇİN
   Öte yandan, emniyet yetkilileri, çocuklar üzerinde olumsuz etkileri olan internet sitelerine erişimin engellenmesi için internet bağlantı paketi satın alınırken içerik denetimi özelliği veren paketlerin tercih edilmesini tavsiye ediyorlar. Yetkililer, paketlerdeiçerik denetimi özelliği yoksa, bu özelliği içeren üçüncü parti yazılımlarla bu denetimin sağlanabileceğini belirtiyorlar.

   Yetkililer, bilgisayarın "internet explorer"ının "tools" menüsünden "internet options" seçeneğinin seçilip, gelen ekrandan "content" menüsü tıklanarak, ekranda beliren "content advisor" menüsünden "enable" ikonu seçildikten sonra gelen ekrandan çocukların girmesi sakıncalı sitelerin adreslerinin yazılarak bu sitelere girişin engellenebileceğini ifade ediyorlar.

   1. Yasadışı siteler ile ilgili şikayetlerinizi 155@iem.gov.tr adlı e-posta ihbar adresine bildirebilirsiniz.
   2. Şikayetçi olduğunuz konular ile ilgili olarak yapılacak çalışma sonucunda Internet Servis sağlayıcının yurt dışında olması durumunda adli makamlar tarafından yapılacakolan Adli İstinabe ile konunun takibi yapılabilmektedir.
   3. Özel güvenlik önlemleri almadan Internet’e bağlanmayınız.
   4. Internet ortamında %100 güvenliğin hiçbir zaman sağlanamayacaını unutmayın. Özellikle sohbet ortamlarında özel kişisel bilgilerinizi vermemeniz gerektiğini unutmayın.
   5. Internet ortamında tanıştığınız kişilere kredi kartı bilgilerinizi kesinlikle vermeyiniz.
   6. Internet üzerinden yapılan yazışmalarda karşınızdaki kurumlarla özel bir yöntemle yazışmanızda fayda olacaktır. Bu şekilde sizin adınıza birlikte ticaret yaptığınız şirketlere asılsız bilgiler gönderilse bile karşı taraf bunun sizden gelmediğine emin olacaktır.
   7. Sanal ortamda yazışmalarınızda log kaydı tutmanız yararınıza olacaktır. Böylece herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmanız durumunda ispatınıza dair dökümanınız ola

   Yorum Yaz! :: Arkadaşına gönder!

   17/3/2011 - Çok güzel
   Yazar: atik77
   Eline sağlık çok güzel olmuş

   Baglantı

   29/3/2014 - yorum
   Yazar: edanur geniş _esmanur geniş
   ay ben beğendim ödevim yaradı
   ben kesin %100 100 alıcam

   Baglantı

   29/3/2014 - Başlıksız Yorum
   Yazar: Anonymous
   herkes beğensin eda ya katıldım

   Baglantı

   1/4/2014 - Başlıksız Yorum
   Yazar: sedef özateş
   çok güzel yapanın ellerine sağlık allah razı olsun.

   Baglantı